طلوع رهایی رستــا (شعبه ابوذر)

ترک و درمان اعتیاد بدون نیاز به بستری شدن

طلوع رهایی رستــا (شعبه ابوذر)

ترک و درمان اعتیاد بدون نیاز به بستری شدن

طلوع رهایی رستــا (شعبه ابوذر)

۲۴ مطلب در خرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

یکبار دیگر مجله آرامش برتر با یکی از راهنمایان این گروه خودیاری مصاحبه ای انجام نموده و آن را در شماره خرداد ماه خود به چاپ رساند .

از این رو همکاری جناب آقای دکتر اسماعیل تبار صاحب امتیاز مجله آرامش برتر با جمعیت را گرامی داشته و از ایشان به خاطر توجه به مسائل اعتیاد تشکر و قدردانی می نمائیم .

این بار آقای احمد عنبرستانی سوژه این رسانه قرار گرفت :

 • ۲ نظر
 • ۱۰ خرداد ۹۴ ، ۱۴:۲۴
 • ۱۸۵ نمایش
 • جمعیت طلوع رهایی

مالی

۰۷
خرداد

روانگردان صنعتی مالی  یک فرم از پودر خالص MDMA است که به تازگی به عنوان یک مخدر شادی بخش در پارتی ها  ودیسکوها  مورد استفاده قرار می گیرد  ، برخلاف قرص های اکستاسی که دارای ناخالصی ها مثل متامفتامین و یا کافئین است مالی  پودر خالص  متیلن دی اکسی متامفتامین (MDMA) است
روانگردان صنعتی مالی  به صورت پودر های سفید و یا قهوه ای و یا بژ  و خاکستری به فروش می رود  .
مخدر مالی خالص پودر سفید رنگی است گاهی پودر مالی در کپسول به فروش می رود .
مخدر مالی در واقع پودر اکستاسی خالص است مخدر روانگردان مالی به طور وسیع در کنسرت ها وپارتی ها مورد استفاده قرار می گیرد

مصرف مالی می تواند ایجاد  پارانویا، افسردگی، گیجی، اضطراب، اختلال خواب و ولع مصرف مواد مخدر بکند  .مصرف کننده گان مخدر  مالی درجاتی از  گرفتگی عضلانی را تجربه می کنند. تهوع، تاری دید، لرزش، غش کردن، لرز، عرق کردن وفشار دادن دندانها  به صورت غیر ارادی از اثرات مالی است. . یکی از خطرناک ترین اثرات MDMA،  اختلال در حرارات بدن است  مصرف مالی می تواند باعث افزایش شدید درجه حرارت بدن  شود که می تواند منجر به اسیب  کبد، کلیه و نارسایی های قلبی و عروقی  شود .

 • ۱ نظر
 • ۰۷ خرداد ۹۴ ، ۰۸:۲۹
 • ۱۴۰ نمایش
 • جمعیت طلوع رهایی

ریتالین

۰۷
خرداد
«متیل فنیدیت «(MPH: Methylphenidate) با نام تجاری «ریتالین» Ritalin توسط کمپانی داروسازی «نوارتین» در سال ۱۹۵۴ به بازار دارویی دنیا عرضه شد. در ابتدا قرار بود این دارو برای درمان افسردگی، خواب آلودگی در طول روز و سندرم خستگی مزمن استفاده شود؛ اما بتدریج با پیشرفت علم و تجربه های گوناگون مشخص شد می توان از این دارو در درمان کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی و کم توجهی هستند (ADHD) نیز استفاده کرد.
در ابتدا تمام ماجرا از کالج های آمریکایی و استرالیایی شروع شد. قرص «ریتالین» خواصی شبیه آمفتامین (همان قرصی که به اکستازی مشهور است) دارد. آمفتامین ها گروهی از داروها هستند که از نظر ساختمانی با ناقل های عصبی نوراپی نفرین، اپی نفرین و دوپامین مربوطند و به نام «داروهای مقلد سمپاتیک» یا «محرک سیستم عصبی مرکزی» نیز معروفند. آمفتامین ها معمولاً به شکل پودر سفیدرنگ و گاهی سفید متمایل به قهوه ای روشن یا سفید چرک مشاهده می شوند. چه کسانی این مواد را مصرف می کنند؟
آریتالین اغلب برای بهبود کارآیی، کاهش خواب و ایجاد سرخوشی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل متأسفانه این ماده به عنوان تقویت کننده حافظه و تسهیل کننده یادگیری توسط دانشجویان و جوانان در موقع امتحانات و همچنین توسط رانندگان کامیون که خواهان بیداری و توجه طولانی مدت هستند مورد سوء مصرف قرار می گیرد. همچنین به علت اینکه آمفتامین باعث بی اشتهایی می شود برخی افراد از انواع آن به صورت خودسرانه در درمان چاقی استفاده می کنند.
اثرات مصرف :

از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می شود، مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص ها بی خطرند و آن «بدنامی» مواد مخدر را ندارند. در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد.
پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام می کنند ترک کردن داروهای محرک آمفتامینی نظیر ریتالین و اکستازی، بسیار سخت تر و پیچیده تر از کراک، هروئین و سایر مواد مخدر است.میگناirاستفاده محدود و کنترل شده ریتالین باعث عادت کردن بدن مصرف کننده به دوزهای پایین و در نتیجه ایجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهای بالاتر و حتی مصرف داروهای سنگین تر و خطرناک تر می شود. این دارو به سرعت از راه دهان جذب شده و در عرض یک ساعت علایم آنها شروع می شود. آثار مصرف ۱ تا ۲ روز طول می کشد.
این آثار عبارتند از:
۱٫ ایجاد تحمل و وابستگی شدید
۲٫ مشکلات رفتاری مانند پرخاشگر ی و بی خوابی
۳٫ حالت تهوع و استفراغ
۴٫ احساس سرگیجه و سردرد
۵٫ تغییرات ضربان قلب و فشار خون (که معمولا به صورت افزایش است ولی در مواردی نیز به شکل کاهش دیده می شود.)
۶٫ خارش و جوش های پوست
۷٫ دردهای شکمی، کاهش وزن و مشکلات معده
۸٫ بروز حالت های روان پریشی (جنون) و علائم شبه اسکیزوفرنیا
۹٫ بروز افسردگی پس از قطع مصرف عوارض مصرف مقادیر زیاد ریتالین:
 ۱٫ از دست دادن اشتها و سوء تغذیه و کاهش وزن
۲٫ لرزش و پرش عضلات
۳٫ تب، تشنج و سردرد
۴٫ نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردی می تواند به شکل خطرناکی ادامه پیدا کند
۵٫ تکرار حرکات و اعمال بی هدف
۶٫ بروز حالت های پارانویید(سوء ظن)، توهم و هذیان
۷٫ ضایعات پوستی مزمن و احساس حرکت و جنبش حشرات در زیر پوست
۸٫ خودکشی و مرگ (تاکنون در چند مورد سوء مصرف ریتالین منجر به مرگ شده است.) علایم مسمومیت:
 خونریزی مغزی در اثر افزایش شدید فشارخون، شوک ناشی از افت شدید فشارخون، افزایش شدید درجه حرارت بدن، بی نظمی در ضربان قلب، اختلال هوش یاری، تشنج، اغماء و مرگ.
 • ۱ نظر
 • ۰۷ خرداد ۹۴ ، ۰۸:۲۷
 • ۲۴۸ نمایش
 • جمعیت طلوع رهایی

ماشروم

۰۷
خرداد

اخیرا ماده مخدرماشروم  در میان نسل جوان در حال مصرف میباشد که به نظر می رسد از میزان آسیب هایی که به دستگاه عصبی و سلول های خاکستری مغز می رساند آگاهی و اطلاع رسانی کافی صورت نگرفته است.ماشاروم ماده ای مخدر از گروه مخدرهای صنعتی و واحد اندازه گیری آن برگ است.  حدودا ۳۰دقیقه پس از شروع مصرف، علائم توهم زای آن شروع شده و حدود ۴ تا ۶ ساعت این اثرات باقی می ماند. نکته جالب توجه اینجاست که اثرات توهم زایی قارچ می تواند به صورت لذت بخش یا عذاب آور باشد که این حالات به خلق غالب فرد و عوامل محیطی و بیرونی بستگی دارد. هم چنین این ماده با تحریک اعصاب سمپاتیک موجب افزایش ضربان قلب وفشار خون گشته و گشادی مردمک های چشم را به همراه دارد. از دیگر اثرات آن می توان به سیخ شدن موهای بدن،افزایش دمای بدن و حالت گرگرفتگی و یا تشنج نیز اشاره کرد. چه خوب است دانستن علائم مصرف این ماده مخدر مد نظر خانواده های محترم قرار گیرد.

این ماده پس از ورود به بدن به سیلوسین جذب شده و مصرف آن بروز شادی و سرخوشی موقت را در مصرف کننده دارد؛ به طوری که با تقلید از عملکرد سروتونین درمغز، موجب تغییر در آگاهی مصرف کننده می گردد؛ به عنوان مثال مصرف کننده بدون اختیار می خندد و پس از اتمام اثر این ماده مخدر بر بدن، فعالیت های مغزی به همان شکل باقی مانده و فرد نمی تواند هماهنگی بین فعالیت های بدنی و مغزی خود ایجادکند.

مطالعات صورتگرفته بر روی افراد نشان می دهد که با مصرف دراز مدت ماشروم، می تواند منجر به تغییردر شخصیت فرد و هم چنین افزایش گرایش او به صراحت کلام و دوری از تعصب گردد.

 • ۱ نظر
 • ۰۷ خرداد ۹۴ ، ۰۸:۲۵
 • ۱۵۲ نمایش
 • جمعیت طلوع رهایی

گل

۰۶
خرداد

شکل ظاهری مخدر گل همانند ماری جوانا یا حشیش است و بررسی‌ها نشان داده شده که ماری جوانا را آغشته به کاتابیش صنعتی کرده و با افزودن مواد توهم‌زا و محرک‌های دیگر بر قدرت مخدر بودن، سرخوشی و تشنگی آن تا چند برابر معمول افزوده‌اند و لذا بسیار خطرناک‌تر از ماری جوانا یا حشیشی فعلی است و نیز مصرف آن در سال جاری رواج بیشتری دارد.

نام گذاری گل ترفندی موزبانه از سوی سوداگران مرگ برای جا انداختن سریع این ماده در نوجوانان و جوانان است تا به دور از برداشت‌های بد و منفور در جامعه باشد چون نام گل زیبا است و احتمالا چون طبیعی است خطری ندارد و وحشت و بدبینی شکل گرفته در ذهن را کاهش می‌دهد.

بیشترین گروه مصرف کننده این ماده نوجوانان و جوانان هستند چون آنها در این سنین بشدت به دنبال تجربه‌های تازه‌اند و نیز متاسفانه مصرف این ماده در خانم‌ها هم با شیوع بالا در سطح کشور در حال گزارش است. نکته بسیار مهم این است که برخی از درمانگران معتقدند که ترک این ماده از مواد تزریقی هم سخت‌تر است.

حجم بالای ورود به کشور، منبع اولیه گیاهی این ماده، ارزانی، سهولت در مصرف(کشیدنی)، قابلیت حمل آسان، قابلیت بارگذاری در نخ سیگار، امکان مصرف در بسیاری از محل‌ها و موقعیت‌ها و نیز امکان تهیه در ساده‌ترین اماکن از جمله مهمترین عوامل شیوع بالا در مصرف این ماده است.

از عوارض‌های بسیار خطرناک این ماده تخریب شدید حافظه، فراموشی، حواس پرتی، اشتهای شدید و بهم خوردن روال رژیم غذایی انگیزه بسیار ضعیف در ترک، ایجاد مشکلات بعضا غیر قابل برگشت(کبدی، قلبی، غددی، گوارشی، مغزی) حالات جنون آمیز در فرد همراه با (توهم، هذیان، سوءظن و پرخاشگری) است.

مصرف آن در دراز مدت موجب گرایش به سوی مواد خطرناک‌تر، عفونت‌های ریوی، نازایی، آترونی مغز و تشنج، اختلالات روانی شدید و پایدار، ایجاد سندروم بی‌انگیزگی که یک حالت ناامیدی، بی‌‌تفاوتی و بی‌مسئولیتی است می‌شود.

 • ۱ نظر
 • ۰۶ خرداد ۹۴ ، ۱۳:۴۲
 • ۱۲۱ نمایش
 • جمعیت طلوع رهایی

هروئین

۰۶
خرداد

هروئین یک داروی خطرناک و غیرقانونی است که پتانسیل بالای اعتیاد دارد

هروئین به خانواده‌ داروهای شبه‌افیونی (اوپیوئیدها) تعلق دارد. این خانواده دارویی شامل داروهای مانند مرفین و کدئین است، که مشتقات طبیعی تریاک محسوب می‌شوند؛ و نیز شبه‌افیونی‌‌های “صناعی”‌ از جمله شامل دمرول ومتادون که به طور شیمیایی ساخته می‌شوند. هروئین یک شبه‌افیونی “نیمه‌صناعی” است؛ هروئین با پردازش شیمیایی از مرفین ساخته می‌شود و دارای اثر قدرتمندتر و فوری‌تری از آن است. هروئین در مغز به مرفین تبدیل می‌شود.

 هنگامی که هروئین برای اولین بار در انتهای قرن نوزدهم عرضه شد، به عنوان یک مسکن و مهارکننده سرفه تبلیغ می‌شد. در اوائل قرن بیستم خطرات هروئین شناسایی شد. قوانینی در اروپا و آمریکا برای محدود کردن تولید، توزیع و استفاده از آن تدوین شد.

 برای مثال در انگلیسدکترها می‌توانند در مواردی هروئین را برای درد شدید تجویز  کنند. این درمان تنها برای بیمارانی که دچار بیماری لاعلاج هستند، قابل تجویز است.

 در انگلیس، هلندو سوئیسشمار اندکی از معتادان به هروئین که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند، در برنامه‌های نگهدارنده به دقت تحت نظارت هروئین را با نسخه دریافت می‌کنند.

 • ۱ نظر
 • ۰۶ خرداد ۹۴ ، ۱۳:۴۱
 • ۲۸۱ نمایش
 • جمعیت طلوع رهایی

مرفین

۰۶
خرداد

  در سال ۱۸۰۵میلادی، مرفین از تریاک تهیه شد. مرفین یکی از اجزای اصلی و اساسی تریاک است که بطور متوسط از هر۱۰ کیلوگرم تریاک یک کیلوگرم مرفین تهیه می‌شود. مرفین را می توان از ساقه گیاه خشخاش نیز بدست آورد. رنگ آن به صورت کرم روشن و گاهی اوقات به رنگ آردسوخاری ( قرمزآجری) و مزه آن تلخ که ذرات آن در زیر ذره‌بین شبیه کریستالهای سوزنی است و در آب حل نمی‌شود، حلال آن الکل سفید یا اتر می‌باشد که به اشکال قرص، کپسول، پودر یا محلول (به صورت آمپولهای ۱۰ و ۲۰گرمی مورد مصرف پزشکی قرار می‌گیرد) عرضه می شود و از طریق خوراکی، کشیدن از راه مجاری تنفسی و تزریق زیر پوستی و داخل عضلانی و سیاهرگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر مقداری از مرفین را روی زرورق ریخته و حرارت داده شود مستقیماً دود می ‌شود و اگر مقدار کمی از آن بین دو انگشت ماساژ داده شود از بین می‌رود، مابین دو انگشت چرب می‌شود.

        این ماده بعلت اثرمخدرقوی که دارد به نام خدایان یونان باستان، مرفینوس (رب‌النوع خواب) نامیده شد. مرفین امروزی برای از بین بردن درد از قرن ۱۹ م. سابقه دارد و از حیث طبقه بندی فارماکولوژی، تضعیف کننده سیستم مرکزی اعصاب می باشد.

عوارض مصرف مورفین :

        اعتیاد به مرفین بسیار قوی و ترک آن بسیار مشکل و عوارض آن بر سیستم اعصاب و کلیه‌ها محرز شده است. در عروق مغز نیز باعث گشادی و افزایش فشار مایع مغزی نخاعی می‌گردد. التهاب معده و اثنی‌عشر، خروج غیرمعمول قند از طریق ادرار، خروج غیر معمولی آلبومین از طریق ادرار، اختلالات روانی که مهمترین آن عدم آگاهی فرد از وضعیت موجود خود یا از رفتن هوشیاری فرد نسبت به وضعیت فعلی است و سایر اثرات و علایم، مانند اثرات تخدیر کننده‌ای‌آن، مشابه تریاک و حتی شدیدتر و گاهاً خیلی زودتر فرد مصرف‌کننده به مقادیر کم آن عادت کرده و نیاز مغز به مصرف مقادیر بیشتر خواهد بود. کارکرد ذهنی در سطوح بالا مانند قدرت استدلال نه تنها دچار اشکال نمی گردد، بلکه عملکرد آن با شور و هیجان زیاد توأم است. البته پس از مدتی مصرف، عادت پدیدار می گردد و شخص به ناچار مقدار مصرفی خود را افزایش می دهد.

       اضطراب که خود جزئی از درد و رنج وابسته به کمبود احتمالی در اعتیاد است، سبب می شود که شخص علاوه بر افزایش مقدار مصرفی خود، فواصل مصرف را کاهش داده و به این شکل از بروز علائم کمبود و اضطراب احتمالی جلوگیری نماید.
اختلاف مورد اشاره مربوط به سازمان روانی – شخصیتی فرد و قدرت او در کنترل تمایلات و ارضا آن است. اما در اکثر موارد، اعتیاد به مشتقات ‹‹ تریاک ›› به طور عام و به ‹‹ مورفین ›› به طور خاص، موجب زوال سریع فیزیکی ، روانی و اجتماعی می گردد، و افرادی که قدرت ذهنی خود را حفظ کرده اند، رنج فراوان می کشند. زیرا دیگر از ماه عسل خبری نیست، بلکه فقط لحظات پر اضطراب و سختی وجود دارد که شخص به پرکردن سرنگ فردای خود می اندیشد.

 • ۱ نظر
 • ۰۶ خرداد ۹۴ ، ۱۳:۳۷
 • ۱۹۳ نمایش
 • جمعیت طلوع رهایی

متادون

۰۶
خرداد

متادون چیست؟

متادون از خانواده مواد شبه افیونى است و بیشتر در درمان وابستگى به سایر شبه‌افیونى‌ها نظیر هروئین، کدئین و مورفین کاربرد دارد
متادون یک شبه افیونى (اپیوئید) مصنوعى است، یعنى از مواد شیمیایى در آزمایشگاه به دست مى آید. سایر شبه افیونى‌ها یا طبیعى هستند مانند مرفین و کدئین که فرآورده‌هاى طبیعى بوته خشخاش هستند و یا شبه‌افیونیهاى نیمه‌مصنوعى هستند مانند هروئین، که مرفینى است که به طریقه شیمیایى پردازش شده است. (دى استیل مورفین)
متادون در طى جنگ دوم جهانى در آلمان ساخته شد و اولین بار براى تسکین درد به کار رفت. درمان با دوز نگهدارنده متادون که از بروز علائم ترک تریاک جلوگیرى کرده و تقاضاى آن را کاهش داده و یا از بین مى‌برد.

استفاده از دوز نگهدارنده متادون به تنهایی منجر به معالجه فرد معتاد نمى شود، بلکه به عنوان جزئی از  فرآیند درمان معتادان  به مواد افیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این افراد از حمایت هاى طبى و اجتماعى لازم براى تثبیت و بهبود زندگى بهره مند و تشویق مى شوند مادامى که این دارو در مورد آنها موثر است، به درمان ادامه دهند.

متادون اولین‌بار در زمان جنگ جهانی دوم در کشور آلمان ساخته شد. زمانی که عرضه تریاک در اروپا به دلیل آغاز جنگ جهانی دوم متوقف شد مصرف کنندگان تریاک دراروپا و خصوصاً در آلمان که تعدادشان کم نبود با مشکل جدی مواجه شدند. در میان مصرف کنندگان آلمانی ، مقامات عالیرتبه نظامی نیز از جمله هرمان‌گورینگ (جانشین هیتلر) به چشم می‌خوردند. شیمی دانان و شرکت‌های داروسازی آلمان به سفارش مسئولین کشور ماده‌مخدر مصنوعی جدیدیی تولید کردندکه به خشخاش متکی نبود. شیمی‌دانان موفق به تولید دارویی شدند که نه تنها مؤثر بود بلکه ماندگاری آن نیز در بدن بیشتر از سایر مواد مخدر بود.

مدت زمان تأثیر هروئین در بدن حدود ۲ ساعت است در نتیجه مصرف کنندگان نیاز دارند که چندین‌بار در روز از این ماده استفاده کنند درحالیکه این دارو میانگین بین ۲۴ تا ۷۴ ساعت ، با درنظر گرفتن میزان مصرف و سوخت و ساز بدن افراد ، تداوم دارد . نام این دارو یا ماده مخدر مصنوعی متادون بود. با گذشت زمان متادون داروی منتخب پزشکانی شد که سعی در درمان بیماری اعتیاد و وابستگی به موادمخدر داشتند و دارند .

 • ۱ نظر
 • ۰۶ خرداد ۹۴ ، ۱۳:۲۰
 • ۲۷۳ نمایش
 • جمعیت طلوع رهایی

کوکائین

۰۶
خرداد

کوکائین

آلکالوئید اصلی برگ کوکا است که از برگهای بوته ای به نام (Ergthroxglom Coca) بدست می آید، که مرکز اصلی رویش آن آمریکای جنوبی است.

کوکایین به عنوان ماده موثر در سالهای ۶۰- ۱۸۵۹ م. از برگ کوکا مجزا و استحصال شد. کراک را نیز از کوکایین تهیه و در اواخر تابستان و اوایل پاییز سال ۱۹۸۵ م. به بازار شهر نیویورک عرضه کردند.

مصرف کوکائین :

۱ . استشمام – با این روش کوکائین به جذب شدن از طریق لایه های درونی بینی وارد بدن میشود.

۲٫ تزریق مصرف کننده با مخلوط کردن پودر کوکائین با آب با استفاده از سرنگ مواد را درون رگ تزریق می کند.

۳ .هیدروکلورید کوکائین تبدیل به ماده ای سخت و کلوخی (Free basing) . سخت سازی می شود که قابل تدخین است.

۴٫ کوکائین کراک از ترکیب هیدروکلورید کوکائین با آمونیاک و دوکربنات سودا (جوش شیرین) و چندین مواد دیگربه شکل ماده ای با تکه های سخت به دست می اید که آن را کراک می نامند. این ماده با استفاده از پیپ شیشه ای تدخین میشود.

 • ۱ نظر
 • ۰۶ خرداد ۹۴ ، ۱۳:۱۳
 • ۳۵۳ نمایش
 • جمعیت طلوع رهایی

کراک

۰۶
خرداد

اثرات روانی مصرف کراک چیست؟

شخصی که کراک مصرف میکند به سرعت در حالات و شرایط مختلف روانی در حرکت است که با خوشی و رضایت فراوان و احساس برانگیختگی و هیجان همراه است، سپس با کم شدن اثر این ماده، دلتنگی و افسردگی و متعاقب آن زودرنجی، بی خوابی و پارانویا بر شخص غلبه میکند.

مصرف بیش از حد یا تدخین کرک، به علت مقدار بسیار زیاد ماده محرکی که وارد جریان خون و به دنبال آن به مغز میکند، احتمال مصرف بیش از حد و مرگ آور یا مسمویت از کوکائین را هم افزایش میدهد. نشانه های این دو وضعیت مشابه بوده و شامل تهوع، استفراغ و تنفس نامرتب، تشنج و اغما است که میتواند به مرگ منتهی شود.

تاثیرات فیزیکی مصرف کراک چیست ؟

ابتدایی ترین تاثیرات جسمانی کرک، گلودرد مزمن، گرفتگی صدا و تنگی نفس است که به برونشیت (ورم نایژه) و نفخ ریه منجر میشود. چشمها درشت شده و شخص هنگام تمرکز برای دیدن هر چیز، هاله هایی نورانی در اطراف آن مشاهده میکند.

ضربان قلب تا حد ۵۰% افزایش میابد و رگها به سرعت منقبض شده موجب بالا رفتن فشار خون میشوند که میتواند به حمله قلبی، تشنج و سکته منجر شود. کرک به دلیل از بین بردن میل به غذا خوردن و ایجاد بیخوابی، موجب کاهش وزن شدید و سوء تغذیه میشود.

تنها راه حل درمان این ماده حضور در گروه درمانی می باشد .

 • ۱ نظر
 • ۰۶ خرداد ۹۴ ، ۱۳:۱۰
 • ۲۰۵ نمایش
 • جمعیت طلوع رهایی